>

V Chocni proběhlo školení rozhodčích

Pavel Podhájecký, 06.02. 2020 Aktuality

V neděli 26. ledna 2020 proběhlo v Chocni školení rozhodčích Regionu Severovýchod.

Po mnoha letech, kdy se v pořádání střídala města napříč celým Regionem Severovýchod, proběhlo tentokráte v Chocni, tradiční školení začínajících rozhodčích.

Dopolední teoretická část byla zaměřena na základy komunikace a signalizace a v neposlední řadě i tzv. „2-man system“ (dvou-rozhodcovský systém), který je nejběžněji užíván v soutěžích v ČR. Přednášky byly proloženy tematickými videosestřihy z MLB, zejména co se týče signalizace. Zároveň byla krátce vysvětlena i legislativa, resp. seznámení s řády a příručkami pro rozhodčí.

 

 

 

Po obědě přišla na řadu praktická část v tělocvičně. Nejprve nácvik signalizace, a to rozhodčího na domácí metě, a zároveň i metového rozhodčího. Bylo vidět, že někteří účastníci již mají zkušenosti ze zápasů. Poté proběhlo vysvětlení a praktický nácvik postoje rozhodčího za domácí metou, kde došlo i na několik rad od zkušených lektorů, zejména z hlediska zdravotního, jelikož je v první řadě nutné být v komfortním postoji po dobu celého utkání. Následně se přistoupilo k nácviku pohybu rozhodčích a vysvětlení rozdělení kompetencí obou rozhodčích, vč. rotací a náběhu do správných úhlů.

Na závěr zbyl čas i na specifické situace, zejména při hře na 1. metě, potažmo při běhu v tzv. „jednometrovce“.

I přes zdravotní problémy několika původně přihlášených, se nakonec kliniky zúčastnilo 9 nově proškolených rozhodčích, kteří získali licenci Rookie. Doufejme, že se v následující sezónách, většina nově vyškolených rozhodčích zapojí do rozhodování baseballových utkání, a třeba nejen v regionálních soutěžích.

 

 

Lektoři:

 Vladimír Richter (WBSC umpire, Předseda KR ČBA)

 David Kulhánek (WBSC umpire, člen KR ČBA)

 Pavel Podhájecký (koordinátor rozhodčích RSV)

 

Účastníci:

Branko Baláž, Jakub Baláž, Vladimír Minařík, Samuel Minařík, Petra Jarošová, Petr Jaroš (všichni Rytíři Trutnov)

Jaroslav Jeřábek a Filip Záruba (oba SaB Orli Choceň)

Vojtěch Kuklík (Miners Kladno, Region Severozápad)

Starší články