>

Petra Rypková byla v nominaci na Objev roku v anketě Trenérka roku ČOV

Evženie Votinská, 09.04. 2019 Aktuality

Znáte baseballový oddíl Baryba Velký Osek? Byl založen v roce 2016 Petrou Rypkovou, softballovou hráčkou, která se ale velmi rychle v baseballu zorientovala a od té doby s dětmi objíždí okolní i vzdálené mládežnické turnaje.

Petra byla Komisí pro rovné příležitosti ČOV nominována na titul Objev roku v anketě Trenérka, cvičitelka roku 2018. Hlavní cenu nakonec nezískala, ale my jsme přesto rádi, že baseball byl opět vidět, a že mezi baseballovými trenéry jsou i úspěšné ženy. Více informací o celé akci zde

„Jako rozvojář strašně rád vidím, že se naše trenérka dostala do nominace na objev roku. Petra založila nový oddíl a má můj velký obdiv, protože je to velká dřina, nasazení a obětování. Sám jsem před pár lety zakládal baseballový kroužek ve Vodňanech při škole, což s podporou školy a klubu šlo docela dobře, ale Petra se rovnou vrhla na založení klubu, což je daleko vyšší level,“ reagoval předseda KMR Ondřej Konvalinka. „Držím jí v další práci palce a určitě můžu slíbit, že jí budeme nápomocni.“

A jak vidí svou nominaci a své působení v mládežnickém baseballe sama Petra?

Petro, byla jsi nominací od Komise rovných příležitostí ČOV překvapená?
Velice, něco takového jsem vážně nečekala.

Cenu jsi nakonec nezískala, jsi zklamaná?
Vůbec ne, už to, že jsem byla nominovaná, byla velká čest. Ostatní trenérky měly daleko větší úspěchy, měla jsem pocit, že jsem tam tak trochu omylem (úsměv).

Jak se ti akce líbila?
Vše bylo organizováno na profesionální úrovni a na místě byla super atmosféra. Jinak jsem byla hodně nervózní, abych si neutrhla ostudu, na bolavé nohy z podpatků nejsem zvyklá (smích). Jinak jsem dostala olympijskou šálu, pamětní list a knihu. Mimochodem šálu už mi zabavila dcera…

Potkala jsi i nějaké známé osobnosti?
Ano, nejznámější a pro mě i ikony Štěpánka Hilgertová a David Svoboda. Jinak samo sebou předsedkyně Komise rovných příležitostí Naďa Knorre a předseda ČOV Jiří Kejval.

Myslíš, že má smysl oceňovat takto zvlášť ženy trenérky a cvičitelky. Mají to v něčem těžší, než jejich mužští kolegové?
Určitě ano. Je jich málo hlavně v ryze mužských sportech. Dovolím si říct, že ženy to mají skutečně těžší. Nejen umět se prosadit v mužském světě, ale i tzv. třísměnný provoz práce, trénování, ale i péče o domácnost. Nevím, jak často muži trenéři doma perou, žehlí, nakupují, píší úkoly s dětmi a třeba myjí okna?

Ty jsi založila úplně nový klub, na malém městě. S čím se musíš nejvíce potýkat, co ti nejvíce brání v rozvoji oddílu?
Peru se o děti s jiným velice oblíbeným venkovským sportem (nechci konkrétně jmenovat, ale všichni jistě vědí) a zatím také nemáme hřiště. To je velká komplikace vytvářet klub bez základního zázemí!

Co by ti tedy nejvíce pomohlo?
Určitě to zázemí, abychom byli někde „doma“. To je podle mě hodně důležité. Bez vlastního hřiště, šaten apod. je to těžké a baseball se pak špatně mezi dětmi i rodiči prezentuje. Ale doufám, že se to snad brzy změní!

Jak velké či malé děti trénuješ?
Nejmenším je 6 a nejstarším 12 bohužel není jich dost na zařazení do všech věkových kategorií, ovšem o to větší jsou to nadšenci ????

Jaké máte jako oddíl cíle?
Paradoxně to nejsou úplně jen hrací cíle. Jednoznačně chceme zvětšit základnu jak hráčskou, tak trenérskou a konečně sehnat nějaký ten prostor pro hřiště. A herně? Hlavně hrát technicky dobrou hru, dostávat se postupně s těmi, co již nějakou chvilku vedu, na stále lepší úroveň. A hlavně, aby je to bavilo a měli ze hry radost.

Jakých turnajů se letos zúčastníte?
Letos máme na programu Rookie ball U9 a východočeskou (region Severovýchod) soutěž pro U8 a U7.

Co považuješ za největší úspěch?
Že je Baryba stále na mapě baseballových klubů a že to děti baví.

Přejeme Barybě i Petře hodně úspěchů a věříme, že bude na mapě baseballových klubů hodně dlouho.

Více o oddílu najdete na webu na na FB stránce

Starší články